Vybíráme vhodný papír do tiskárny

printer-1910685

Při tisku dokumentů nad papírem asi moc nepřemýšlíte a tisknete na obyčejný kancelářský papír. Jsou však případy, kdy běžný papír zkrátka neobstojí, a pro dosažení nejlepšího výsledku potřebujete kromě kvalitního toneru od prověřeného výrobce, také správný druh papíru.

Mnozí přední výrobci tiskáren nabízí mimo jiné i papír do tiskárny, což ve vás může vyvolat dojem, že právě jejich papír je ten nejvhodnější. Ale nemusí to tak být vždy. Pokud budete sledovat ty správné parametry, poznáte kvalitní papír i v případě, že nebude mít stejnou značku jako vaše tiskárna. A platí to i v případě fotopapíru.

Jak volit obyčejný papír

Pro výběr běžného papíru není třeba psát dlouhosáhlé instrukce. Je však pár věcí, které vám jeho výběr usnadní.

První kritérium, které je dobré sledovat, je takzvaná třída kvality. Ta vám prozradí, jak je papír kvalitní a jak jeho kvalita ovlivní tisk. Méně kvalitní papír je totiž prašnější a při častém tisku by mohl poškodit tiskárnu. Jaké jsou jednotlivé třídy papíru a jakou podle četnosti tisku volit?

  • Třída A – jedná se o papír nejvyšší kvality, který má vysokou opacitu, to znamená, že nepropouští světlo. Tato třída je vhodná pro velmi častý oboustranný tisk.
  • Třída B – je papír vyšší kvality, který využijete v případě, že tisknete denně. Pro oboustranný tisk však není vhodná.
  • Třída C – do třídy C patří papíry nižší kvality určené pro běžné účely. Hodí se spíše do domácností nebo do kanceláří, kde se tiskne sporadicky.

 

Popis: Když nakupujete papír do kanceláře, volte takový, který nejlépe splní vaše potřeby. Nač zbytečně platit za nejkvalitnější papír, když jeho přednosti nevyužijete. Foto: https://pixabay.com

Popis: Když nakupujete papír do kanceláře, volte takový, který nejlépe splní vaše potřeby. Nač zbytečně platit za nejkvalitnější papír, když jeho přednosti nevyužijete. Foto: https://pixabay.com

Další důležitou vlastností je gramáž papíru. Běžný kancelářský papír do tiskárny váží 80 g/m². Pokud však potřebujete vytisknout důležitý dokument, není od věci použít papír s větší gramáží, neboť platí, že čím větší má papír gramáž, tím je kvalitnější.

Jaký papír mám použít pro tisk obrázků či fotografií?

Při tisku obrázků a fotografií záleží na tom, k jakým účelům mají sloužit. Od toho se také odvíjí typ fotopapíru, který je dobré použít. Pokud chcete tisknout věci spíše krátkodobého charakteru, například firemní blahopřání pro klienty, bohatě vám postačí obyčejný fotopapír pro všechny účely.

Pokud máte v plánu tisknout něco, co má trvalou hodnotu, například rodinné fotografie, doporučujeme použít jak osvědčenou značku toneru, kupříkladu náplň OKI, tak vysoce kvalitní fotopapír. Takový papír je na dotek pevnější a z jedné strany je opatřen fotocitlivou vrstvou, která je odolnější vůči vodě a světlu a daleko lépe odolává blednutí. Takže když se na fotku své rodiny podíváte po letech, stále bude vypadat dobře.

Foto: https://www.flickr.com Popis: Na rodinné fotografie se určitě budete chtít podívat i po letech. Proto je dobré zainvestovat do kvalitního fotopapíru.

Foto: https://www.flickr.com
Popis: Na rodinné fotografie se určitě budete chtít podívat i po letech. Proto je dobré zainvestovat do kvalitního fotopapíru.

 

Vybírat papír či fotopapír do tiskárny není raketová věda. Stačí vám zvolit takový, který splní vaše potřeby i při častém tisku. A pokud tisknete něco opravdu důležitého, vyplatí se vám použít papír s vyšší gramáží.

Redakce

Add your Biographical Info and they will appear here.