Když chcete víc, než vám běžný počítač může nabídnout

 

hp-z800-workstation-001_2_1

Existují mnohé obory, které mají vyšší požadavky na výkon své výpočetní techniky. Když vytváříte složité 3D modely, provádíte složité výpočty, analyzujete velké objemy dat, stříháte video, často si s klasickým počítačem nevystačíte. Jaké jsou další možnost? Jednou z nich může být například využití tzv. workstation, neboli supervýkonné pracovní stanice. Jak fungují? To si ukážeme v následujícím článku.

Bylo, nebylo

Po druhé světové válce jsme byli svědky postupného zapojování počítačů do všech sfér lidského života. Zatímco zpočátku byly počítače natolik velké, že zabraly několik místností, po několika letech se začaly postupně zmenšovat a přibližovat se běžným lidem. Ti měli od počítače jiná očekávání než profesionálové využívajícího na technické složité úlohy. Proto postupem času došlo k dělení počítačů na počítače pro běžné užití (klasická PC a následně i notebooky) a počítače pro pracovní využití. Prvními průkopníky principu workstation byly na přelomu 60. a 70. let 20. století společnosti Xerox a IBM. Ironií osudu je fakt, že na počátku 90. let byl jedním z největších propagátorů workstations Steve Jobs, který založil společnost NeXT Computers. Ten samý Steve Jobs, který deset let předtím naučil používat osobní počítače v domácnosti.

9Workstation dneška. Na první pohled od běžného PC nerozeznatelná, ale stačí ji zapnout a vidíte rozdíl.

Čím jsou výjimečné?

Po krátkém historickém exkursu se můžeme vrátit do současnosti. Přestože rozdíl mezi osobním počítačem a workstation byl do jisté míry smazán (výkony dnešních osobních počítačů jsou stále ve stále více oborech dostatečné), stále mají pracovní stanice v mnoha oborech své opodstatnění. Oproti běžným počítačům stále nabízí o trošku vyšší výkon procesoru a grafiky. To se hodí například ve vědě, při složitém modelování, či při tvorbě složitějšího multimediálního obsahu (například střih videa).

Kde koupit?

Specializované obchody s elektronikou obvykle workstations nabízejí. Protože se jich ale neprodá tolik, počítejte, že si za výkon připlatíte. To ale neplatí vždy. V mnoha ohledech může být vyhovující i repasovaná workstation, které například Czech Server prodává za velmi slušné peníze.

Redakce

Add your Biographical Info and they will appear here.