Aby bylo mezi námi jasno

light-bulbs-1765053_1280

Příšerným a fádním svítidlům naštěstí odzvonilo. Nikdy nezapomenu na kulatou lampičku na mém dětském psacím stole, která svítila žlutě, přísně a hlavně úplně jinam, než bylo potřeba. To jste mohli štelovat stínidlo, jak jste chtěli, a kýžený kužílek světla jste stejně nevyloudili.

Konečně se strhla lavina skvělých nápadů jak rozsvítit naše životy a co si budeme povídat – jak na sebe a na všechno kolem vidíme, to je přeci základ! Existují matematické výpočty správné míry světla, která vyhovuje našim potřebám, abychom si nekazili zrak. Není to tedy jen o estetice a designu při výběru lamp a lampiček.

office-1078869_1280-2

Utváření prostoru, který pak navozuje potřebnou atmosféru, je náhodou výzva. Člověk prý svět vnímá z 80 % zrakem. Aha a co takový první dojem? Nic na tom nelze podcenit, světlo má v podstatě tři takové hlavní úlohy: celkové, místní a zdůrazněné osvětlení. Podívejme se tomu všemu trochu na zoubek.

study-789631_1280

Ten umí to a ten zas tohle

Rozdíl je v tom, kam a na co si potřebujeme posvítit . Jinou funkci plní třeba taková svítidla na psací stůl a jinou stojací lampy za sedačkou v obývacím pokoji. Nechci znít jako znalec (no možná chci, ač to není z mé hlavy), ale opravdu dobré světlo musí mít tak zvaný „zrakový výkon“, „zrakovou pohodu“ a „vizuální prostředí“. Výkon se zaměřuje na intenzitu osvětlení pro přesnější rozpoznávání věcí. Oproti tomu zraková pohoda spočívá stejně tak ve věrné reprodukci barev, jako i ve vyváženém jasu a celkové intenzitě světla. A zmíněné vizuální prostředí dotváří celkový dojem, takže by se barva i jas, spolu s rozložením světla a stínu, měly postarat o co nejpříjemnější vnímání.

living-room-670240_1280

Proto se nároky na výkon liší a i dekorační svítidla a osvětlení mají tyto požadavky nastavené jinak. Obecně je dobré držet se normy, která je u domácího osvětlení minimálně 300 luxů. Pokud to nálada, situace či jiná okolnost vyžaduje jinak, je skvělé využít nějaký ten stmívač, kterých je dnes naštěstí na trhu nepřeberné množství. Velkou roli ale hraje i věk. Musíme počítat s tím, že naše oko ve dvaceti letech potřebuje mnohem méně světla, než když je mu třeba šedesát.

Máme-li však za úkol zařizovat pracovnu a kancelář, platí norma trochu odlišná. No, trochu více – zde je totiž hranice luxů kolem pěti set. Pro náročnější úkony i více, záleží na okolnostech. Na takhle rozsáhlý úkol je pak pohodlnější využít nějaký vhodný, pokud možno bezplatný program, protože pokud nejsme odborník na slovo vzatý, mohlo by nám to počítání pekelně zavařit mozkové závity. Všeobecně ale mějme na paměti, že přílišné rozdíly v jasu unavují oči, což při pracovním nasazení rozhodně nepotřebujeme. Proto je dobré mít současně s lokálním osvětlením na stole zapnuté i celkové osvětlení v místnosti.

Jak na to?

Pořád tu zmiňuji výpočet luxů a správnou intenzitu, ale jak ono se to dělá, že? Každá stavba má jiné parametry a předpoklady, takže díky Bohu za chytré rady na internetu! Tudíž se vlastně dostávám k tomu, že do správného svítidla je nutno pořídit i správný typ žárovky. A to pokud možno tak, aby jste skvěle viděli, ale zároveň málo platili. Pak rozhoduje fakt, zda použijete žárovku klasickou, halogenovou, nebo úspornou a to je opět na vysokou školu světelnou, protože i zde se musí brát ohled na spoustu faktorů ovlivňujících kvalitu osvětlení.

Čili pro nějaké to shrnutí: než objednáte elektrikáře a vyrazíte do Möbelixu, je potřeba si uvědomit, že krom všeho výše uvedeného je tu ještě pár „maličkostí“, jež dokonalý dojem ze světla ovlivňují. Jsou to třeba různé překážky bránící v šíření světla (nábytek, květiny) a také pak výška umístění svítidla – čím výše je umístěno, tím lépe. O celkovém výkonu však rozhoduje i typ svítidla a tím se dostávám k jádru pudla, jak se říká: naštěstí dnes není třeba se obávat, že bude těžké sladit technické požadavky s vaším vkusem. Rozhodně proto nic nepodceňte – spokojenost vašich očí se velmi rychle odrazí na spokojenosti duše.

Redakce

Add your Biographical Info and they will appear here.