Uvažujete o pořízení zahradního skleníku? Jednoznačně jde o investici, která se vyplatí. Vypěstovat si vlastní zeleninu v biokvalitě má své neocenitelné výhody. Kromě toho představují lehké zahradnické práce skvělou formu relaxace, která je důležitá zejména tehdy, pokud většinu pracovního týdne prosedíte.
Jak si správně vybrat zahradní skleník? Funkční a především kvalitní skleník nemusí být vůbec drahou záležitostí. Levné zahradní skleníky z polykarbonátu, neboli z materiálu, který svými vlastnostmi hravě předčí i tradiční sklo, najdete v nabídce prověřených dodavatelů. Nejdůležitějším úkolem pro Vás bude si před koupí ujasnit, k jakým účelům vlastně skleník potřebujete, a co od něj očekáváte.
Co je to polykarbonát?
Polykarbonáty patří mezi termoplasty a vyznačují se vysokou pevností, tvrdostí, odolností proti nárazu a dobrými optickými vlastnostmi. Používají se například při výrobě nádobí, elektroniky, displejů, kompaktních disků, plastových lahví nebo třeba skel ochranných brýlí.
Různé velikosti skleníků na Kokiskashop
Pokud máte jen malou zahrádku, rozhodování bývá jednoduché. Musíte si vystačit s těmi nejmenšími modely o rozměrech přibližně 1,9 x 1,2 m. Výhodný pro Vás bude zejména typ „ke zdi“, který uspoří spoustu drahocenného místa. Jestliže disponujete větším prostorem, můžete naplno popustit uzdu své fantazii a pořídit si zahradní skleník zcela podle svých potřeb. Oblíbené jsou například zahradní skleníky z polykarbonátu se střešními okny o rozměrech 3 x 2 metry. Třešničkou na dortu pak bývá funkce automatického otevírání oken.
Každý montovaný zahradní skleník každopádně vždy postavte na kvalitní, nejlépe betonovou či kamennou, základnu. Zajistíte tak jeho stabilitu a zamezíte pronikání hrabošů a dalších nevítaných návštěvníků k Vašim rostlinám. Konstrukce skleníků a izolační pásy mezi jednotlivými okny se dnes nejčastěji vyrábí z odolného hliníku, což rovněž přispívá k jeho bezproblémovému používání.
Kam skleník umístit?
Odborníci se vesměs shodují v tom, že ideální poloha pro zahradní skleník je na ose sever-jih. Toto pravidlo však samozřejmě berte pouze jako doporučení a pozici Vašeho skleníku přizpůsobte dispozicím zahrady. Jde o stavbu, která by měla Vaši zahradu vhodně doplnit, nikoliv narušit její ráz. Zapojte proto do rozhodování i své estetické cítění.
Každopádně pro zahradní skleník vyberte slunné místo bez zastínění. Myslete i na to, aby na něj nepadaly v zimě haldy sněhu ze střechy domu nebo zralé plody z nedalekých stromů. Přestože jsou moderní polykarbonátové skleníky vysoce odolné, mohlo by dojít k jejich poškození. Výhodou je, pokud můžete skleník umístit ke stěně Vašeho domu. Zejména v jarním a v podzimním období v něm tak bude o poznání tepleji.
Budete potřebovat elektřinu?
Zatímco umístění zahradního skleníku do blízkosti rozvodů vody je neoddiskutovatelnou nutností, jeho elektrifikace nemusí být pro každého samozřejmostí. Pokud se však přece jen rozhodnete zavést do skleníku i elektrický proud, oceníte jeho přednosti: získáte tak ve skleníku možnost osvětlení, což můžete ocenit zejména v tmavších měsících roku, a v chladnějším období můžete ve skleníku přitápět elektrickým přímotopem. Toto vše důkladně zvažte ještě před vybudováním základové desky pro Váš nový zahradní skleník.