Při cestování autem s našimi ratolestmi, nám přijde přirozené používat autosedačku či podsedák. Přitom znalosti o správném výběru autosedačky či podsedáku nejsou u všech vždy stoprocentní. Kdy můžeme podsedáky a autosedačky používat? A jak je správně vybírat?
Co na to zákon?
Legislativa stanovuje, že používání autosedaček či podsedáků se týká osobních či nákladních automobilů, které jsou opatřeny pásy. Pokud je dítě lehčí než 36 kg nebo menší než 150 cm, je řidič povinnen přepravovat ho v autosedačce či podsedáku.
Kategorie autosedaček a podsedáků do auta
Sedačky se dělí podle hmotnosti dítěte:
- a) 0 – 13 kg: takzvaná vajíčka, instalují se proti směru jízdy,
- b) 0 – 18 kg: kojenecká vložka, proti směru jízdy, od 9 kg i po směru jízdy, cca do 3 let,
- c) od 9 kg: vlastní pásy, pultík, instalace po směru jízdy,
- d) 15 – 36 kg: poutání pomocí pásů ve vozidle, od 3 do cca 12 let věku.
Podsedák pro dítě do auta
Legislativa České republiky nedělá rozdíl mezi autosedačkou a dětským podsedákem. Většina podsedáků (tedy sedačky bez zadní opěrky a pásů) lze zařadit do poslední kategorie. Můžeme je tedy používat pro děti od 15 – 36 kg. Pokud je tomu jinak, zmiňuje to návod k použití. V poslední době, však není podsedák doporučován. Oproti autosedačkám nejsou moc bezpečné, pro náraz z boku a pro malou fixaci trupu a hlavy. Při volbě mezi dětským podsedákem či autosedačkou je vždy lepší vybrat sedačku, která je vhodná až do 36 kg, tedy do cca 12 let.
Podle čeho poznat bezpečnost sedačky?
Jednoduše se musíme podívat na to, jestli byla autosedačka dobře testována, a jestli bylo testování úspěšné. Správné testování popisuje norma ECE R44/04 a úspěšně testované sedačky mají toto označení na bezpečnostním štítku. Bezpečnost sedaček pro nejmenší (kategorie a) a b) výše) upravuje také předpis UN R129. Takové bezpečné sedačky označujeme i-Size. Oba zmíněné předpisy platí paralelně.
Více nejen o podsedácích nabízí online magazín Náš dům.