Užijte si jízdu na kole i v zimě

cyclist-639189_1280

Zima už je sice definitivně tady, to však neznamená, že se musíte vzdávat své oblíbené jízdy na kole. Dní se sněhem bývá v nížinách většinou pomálu, a tak nic nebrání tomu vyrazit na projížďku. Patřičně se na ni však musíte připravit, jen tak si jízdu náležitě užijete a neskončíte nemocní. Na co si tedy dát v chladném počasí pozor a co byste určitě neměli podcenit?

Oblečte se do vrstev

Hlavní je samozřejmě oblečení, vybírejte moderní funkční materiály, díky kterým si na vás mráz, vítr ani další nepříznivé vlivy počasí jednoduše nepřijdou. Dodržet nezapomeňte základní pravidlo, které zní: vrstvěte. První vrstvu tvoří spodní prádlo, které dobře saje pot a odvádí ho na povrch. Přes něj se jako druhá vrstva hodí triko s dlouhým rukávem a poslední vrstvu tvoří zateplená či membránová bunda, která odolá chladu, větru i vlhku. Její výhodou je nejen funkčnost, ale také univerzálnost, uplatníte ji tak nejen při cyklistice, ale také při jiných outdoorových aktivitách, například při běhu nebo na běžkách.

Investujte do výbavy

Zvýšenou pozornost je třeba věnovat také rukám, které jsou nejvíc na ráně – bývá tak na při jízdě největší zima. Rukavice s izolačními vlastnostmi, které je udrží v teple i za chladného počasí, by proto měly být samozřejmostí. Nezapomínejte ani na prsty u nohou a do treter nazujte teplé ponožky. Použít můžete ještě i návleky, díky kterým vám nebude foukat pod nohavici. Myslete také na vaši bezpečnost, přece jen se v zimě brzy stmívá. Proto se rozhodně hodí dobrá světla, díky nimž nejen uvidíte, ale především budete viděni. Ideální jsou také reflexní prvky, které zaručí velkou viditelnost i za tmy ve světle reflektorů. Pokud jde o výbavu kola, pak kromě světel by mu neměly v zimě chybět ani dobré pláště s hrubším vzorkem, odrazky a blatníky, které v tomto počasí opravdu oceníte. A to nejdůležitější nakonec – nikdy nevyjíždějte bez cyklistické přilby, obzvlášť teď v zimě by se vám to mohlo pořádně vymstít. Pokud ale dodržíte všechny zásady, přijdete zimní projížďce jistě na chuť!

Redakce

Add your Biographical Info and they will appear here.