Jste rybář, chodíte často k vodě a vaše děti vysedávají doma, a to nejraději u počítače? Jestliže jsou to plavci a nebojí se vody, zkuste je vzít jednou s sebou. Uvidíte, jak jim rybaření učaruje – a nejen klukům, ale i děvčatům. Až zjistí, jak dobrodružný je zápas s rybou, která se jen tak nedá, možná, že i na ten počítač na chvíli zapomenou.
U vody vám určitě rády připraví vidličky a trojnožky na opření prutů, namíchají krmítkovou směs, pomohou připevnit nástrahy, připraví podběrák nebo rozloží vaše rybářské křeslo.
Rybaření se děti mohou učit přece s vámi – půjčovat jim můžete zatím vaše rybářské potřeby, ale až se naučí ty nejzákladnější věci – podaří se jim s tím jemným vlascem připravit první návazce, poprvé nahodit a což teprve, když jim rybka zabere… určitě budou chtít mít vlastní brašnu se svými rybářskými potřebami. Jen se musíte obrnit trpělivostí, protože těch zacuchaných vlasců, ztracených třpytek a jiných drobných potřeb bude požehnaně.
Až dostanou rybářský lístek a první povolenku, to už budou potřebovat i vlastní pruty a navijáky – může jim vybrat některý z takzvaných dětských setů.
Při čekání na záběr si spolu určitě budete povídat a tak jim nenásilně předáte své znalosti i zkušenosti. A strávíte spolu hodně času, což bude zcela určitě přínosné pro vás i vašeho potomka, neboť pobyt s dětmi v přírodě ničím jiným nenahradíte. Nezapomeňte každý jeho úlovek vyfotit, ať je to bělička nebo cejnek! A děti nepodceňujte: až uloví 75 cm sumce, který vám ještě nikdy ani nezabral, budete valit oči pěkně dlouho…
Tak co – počítač nebo rybařina?
Děti mohou také navštěvovat rybářský kroužek, kde se naučí techniky lovu, druhy ryb, či rozpoznat a používat různé rybářské potřeby. Mládež z kroužků se často zúčastňuje různých rybářských soutěží a výlovů rybníků, mohou fotit úlovky a zasílat je i do rybářských časopisů. Anebo psát o zážitcích na rybářsky zaměřených letních táborech. Na svého prvního kapříka nikdy nezapomenou, i když ho budou muset pustit zpátky do vody. Ale před tím ho, jako správný sportovní rybář, políbí.
Čas strávený u vody není rozhodně ztracený, ani když se zrovna nic nechytí… Pobyt na čerstvém vzduchu a za každého počasí děti otuží a ony se podvědomě naučí respektu k přírodě a upevní si svůj vztah k ní.
A jen ještě na okraj: nezapomeňte pro své ratolesti rovněž opatřit vhodné oblečení, obutí a pláštěnku; pojedete-li na více dní, bude to chtít stan a spacáky – to vše si můžete zajistit na jednom místě.