Pojištění odpovědnosti za škodu se nevyplácí jen v běžném životě či při volnočasových aktivitách, ale často i v zaměstnání. Typickým příkladem povolání, kde se vyplatí sjednat pojištění, jsou například piloti.
Kromě možných bezpečnostních rizik jim totiž při práci hrozí, že poškodí svěřené letadlo a způsobí zaměstnavateli škodu, kterou pak budou muset zaplatit.
Zaměstnavateli mohou navíc způsobit i finanční újmu – v době oprav, kdy firma nebude moct poškozené letadlo využívat, totiž přijde o část zisku. Aby nastala tato újma, tak přitom ani nemusí dojít k nehodě, stačí nouzové přistání, při kterém je potřeba revize nebo dokonce transport letounu.
Na cenu mají vliv zkušenosti
Proti všem zmíněným rizikům se lze pojistit i přes internet a obvykle je za něj možné zaplatit kartou. Ve většině případů má sjednané pojištění celosvětovou platnost, podrobnosti si lze ověřit v pojistných podmínkách, které bývají dostupné online.
Cena pojištění se odvíjí od zkušeností pilota, od toho, zda v uplynulém roce způsobil nějakou škodu na vypůjčeném letadle, nebo ne. Kromě toho záleží na výši spoluúčasti a na limitu pojistného plnění. Například pilota, který vlastní licenci déle než 12 měsíců, v posledním roce se nedopustil žádné škody, jako limit si stanoví 500 tisíc korun, má zájem o připojištění finanční újmy a chce být pojištěn rok, vyjde pojištění zhruba na 15 tisíc korun. Konkrétní částku si lze většinou na webu pojišťovny předem vypočítat.
Doporučujeme pojištění pilotů nabízené pojišťovnou ERGO.