Osvědčené tipy, jak zvládnout seminární práce na VŠ

hat-1674894_640

Jak napsat kvalitní seminárku i v krátkém čase? Jak se poprat s její strukturou? Známe několik tipů, s kterými nešlápnete vedle.

Účelem seminární práce je vyzkoušet studenta, zda pochopil danou problematiku. Také ho připravuje na pozdější vypracování bakalářské, či diplomové práce. Termín na seminárku se často vypisuje v září nebo v únoru, tedy na začátku pololetí. Student má následně několik měsíců na pochopení tématu a jeho pečlivé zpracování.

Hned na začátku psaní si musíte vybrat téma, o kterém budete psát. Samozřejmě v případě, že vám není stanoveno. Ve fázi výběru si na tématu dejte opravdu záležet. Uvědomte si, jak budete seminárku strukturovat a zda je k tomuto tématu dostatek zdrojů. Téma by vám mělo být blízké, aby se vám o něm dobře psalo. Po jeho výběru si rovnou připravte osnovu.

Struktura seminární práce

Vaše práce musí být rozčleněna do jasné struktury. Vypracování seminární práce musí obsahovat obsah, úvod a závěr. Samozřejmě vždy můžete přidat potřebné grafy a přílohy. Stejně tak důležitý je i její rozsah. A to nejen nedostatečný, ale často paradoxně i překročený rozsah vaší práce. Zkracovat práci a zužovat široce rozepsané téma je mnohem více pracné, než nafouknout krátkou. Naučte se tedy vyjadřovat i stručně, práci si správně rozvrhněte, průběžně sledujte množství textu a upravujte podle toho cíle práce.

Při psaní jakéhokoli textu je struktura zkrátka klíčová. V případě seminární práce tedy členění na kapitoly, správné používání nadpisů a podnadpisů.

Obecné formální zásady při psaní seminární práce

  • Obvyklý rozsah seminární práce je 8-10 normostran (vše však záleží na vedoucím vaší práce).
  • Jedna normostrana se rovná 1 800 znakům.
  • Text se zarovnává zleva, nebo do boku.
  • Times New Roman je doporučené a obvykle používané písmo. Velikost textu poté bývá 12 bodů.
  • Hlavní kapitoly začínejte na nové stránce a vždy je očíslujte.
  • Nadpisy a podnadpisy se uvádí bez tečky.
  • Maximální použité řádkování je 1-2 řádky.

 

Tip: S vaší seminární prací se naštěstí nemusíte trápit. Stejně jako stovky dalších studentůů můžete využít možnosti vypracování seminárních prací na zakázku. A to rychle a především naprosto anonymně.

 

Redakce

Add your Biographical Info and they will appear here.