Každý se v životě dostane do situace, kdy si potřebuje půjčit peníze, ať už jsou to finance na podnikání, rodinný dům, byt, rekonstrukci, nebo třeba na nové auto. Na českém trhu je mnoho společností (ať už bankovních nebo nebankovních), liší se výší úroků, RPSN, ale i přísností při posuzování půjček.
Co jsou registry dlužníků
Tyto registry slouží ke kontrole klientů, nejčastěji se pak společnosti poskytující úvěry zajímají o množstvím půjček, které máte a spolehlivostí při splácení závazků. Asi nejznámějším nebankovním registrem je SOLUS a bankovním poté CERD, ale je jich mnohem více, my si představíme ty nejdůležitější.
Solus (Sdružení na Ochranu Leasingu a Úvěrů spotřebitelům): Solus je zájmové sdružení právnických osob, do kterého spadají například telefonní operátoři, poskytovatelé elektřiny či plynu, nebankovní instituce, banky a mnozí další. Do tohoto registru je velmi jednoduché se dostat. Stačí, pokud se opozdíte se splátkou telefonu nebo elektřiny o více jak 30 dní.
Cerd (Centrální registr dlužníků): Cerd provozuje Česká národní banka a patří tak mezi největší systémy evidující dlužníky v České Republice. Tento systém využívají ke kontrole jak banky, státní instituce, leasingové společnosti, tak i například firmy nebo živnostníci. V neposlední řadě do tohoto registru může nahlédnout každý občan, který chce zjistit, zda někomu nedluží on, nebo někdo jiný.
BRKI (Bankovní registr klientských informací): BRKI slouží k zaznamenávání veškerých úvěrových závazků i nepovolených debetních zůstatků klientů. Banky si jednoduše mezi sebou vyměňují informace o důvěryhodnosti svých klientů.
NRKI (Nebankovní registr klientských informací): NRKI provozuje zájmové sdružení CNCB – Czech Non-Banking Credit Bureau, z.s.p.o. Na rozdíl od bankovního registru poskytuje údaje také o právnických osobách (obchodní společnosti).
Jak v tuto chvíli již jistě tušíte, pokud se objevíte v některém z těchto registrů při žádosti o bankovní půjčku, hypotéku, nebo třeba leasing, budete mít problém se získáním takového úvěru. Vaše žádost bude posuzována individuálně a bude záležet na tom, jak velké prohřešky, kde máte. V takové chvíli si budete muset promyslet, zda se neobrátit na nebankovní společnost, která není při posuzování takových žádostí tak přísná.
Co sledovat při hledání nejvýhodnějšího úvěru?
Velkou roli při dlouhodobých půjčkách hraje RPSN (Roční procentní sazba nákladů): RPSN shrnuje, kolik za půjčku zaplatíte. Spadá zde vše, co v rámci půjčky platíte (poplatek za uzavření smlouvy, vedení účtu, transakce, pojištění splácet atd.). Vždy je třeba se dívat na celkový přeplatek. Ten bývá uveden na smlouvě, tzn., ještě před jejím uzavřením se podívejte na běžný předsmluvní formulář, tam je tato informace uvedena.
U bankovních společností se nemusíme bát nijak velkých skrytých poplatků, pozor si musíte dát hlavně u dlouhodobých nebankovních půjček. Vybírejte vždy takové, které jsou prověřené a mají mnoho pozitivních referencí. Pravidlem u nebankovních půjček je: Nikdy neplaťte žádné peníze předem a nevolejte na speciální placené linky. Vždy si nejdříve vyhledejte o takové společnosti co nejvíce informací na internetu.
Jak je to u krátkodobých půjček
Krátkodobé půjčky , známe také pod pojmem SMS půjčky, jsou v ČR již několik let. I v těchto případech se díváme na RPSN, ale při výběru není tento údaj až tak rozhodující. Jedná se přeci jen o nižší částky, půjčené ve většině případech maximálně na dobu 30 dní. Poskytovatelé krátkodobých nebankovních půjček nejsou tak přísní při schvalování, ale to neznamená, že do registrů nenahlíží.
Mezi zodpovědné poskytovatele krátkodobých online půjček patří například společnost COOL CREDIT, která vychází klientům vstříc jak to jen jde, ale na druhou stranu nepůjčí každému. Klade maximální důraz na to, aby bylo ve finančních možnostech klienta půjčku bez problémů splatit a nedostat se tak do dluhové pasti.
Dalším bonusem je rychlost, se kterou půjčku vyřídí. Vyplnění formuláře s žádostí o půjčku trvá asi pět minut a od schválení půjčky máte peníze do deseti minut k dispozici na svém účtu. Pokud se v průběhu půjčky zjistíte, že ji nebudete moct vrátit včas, můžete si splatnost půjčky prodloužit.
Ať už potřebujete půjčit menší či větší částku peněz, vždy si předem propočítejte, zda budete moct půjčku bez problému splácet a nezapomeňte si pořádně prověřit i společnost, u které si finance chcete půjčit.