Koně a jejich ohrožení alergiemi

horses-1414889_1920

Alergie jsou civilizační chorobou. To je víc než jasné. Platí to i u zvířat a zejména pak u koní. Vlivem vystavení chemikálií, špatnému ovzduší a přidávání nepřirozených složek bílkovin do potravy sledujeme stále se zvyšující výskyt nepříjemných alergií u těchto majestátních zvířat. Přehnaná reakce organismu na různé podněty způsobuje řadu problémů. Není-li léčena, může vyústit až v uhynutí zvířete.

Druhy alergií

Alergie u koně rozdělujeme na několik druhů. Nejčastěji se setkáváme s letní vyrážkou a dušností. Výskyt těchto alergií má za následek zavírání zvířete do vlhkých nebo špatně větraných stájí.

Letní vyrážka

Letní vyrážka přímo souvisí s teplými dny v roce, kdy se nejčastěji vyskytuje obtížný hmyz. Alergickou reakci způsobuje kousnutí, respektive sliny hmyzu. Alergie se vyvíjí postupně. Dochází k ní tedy při stále se opakujícím kontaktu s alergenem.

Koně po takovém kousnutí obtěžuje velmi intenzivní pocit svědění. To způsobuje značnou nervozitu zvířete a pokusy o zahnání obtíží třením o hrazení, stromy nebo jakékoliv místo s hrubým povrchem. Pokud tedy zaregistrujete podobné chování, doporučujeme jednat.

Dušnost

Dušnost můžeme přirovnat k lidskému astmatu. Citlivost organismu vyvolává prach ze sena, pyly a průmyslové inhalace. Právě tento druh alergie je v některých případech až smrtící. Záchvat dušnosti se vyznačuje silným kašlem a sípáním.

Alergologický test

Kvalitní alergologický test přesně odhalí příčinu obtíží. Stačí k němu pouze krevní sérum, které pro vaše účely odebere veterinář. Nádobu se sérem stačí pouze odeslat do laboratoře a počkat na výsledky. Pokud je zvíře skutečně alergické, dostane individuální léčbu podle celkové kondice a zdravotního stavu.

Navštivte náš web https://www.genomia.cz pro více informací!

Redakce

Add your Biographical Info and they will appear here.