Sláva velkých českých panovníků v čele s Karlem IV. patří mezi okamžiky historie, za které jsme pyšní. Výjimečnost, majestát, hrdost a velkou vnitřní sílu vyjadřují také korunovační klenoty. Pouze pohled na jejich dokonalé zpracování vás doslova uchvátí. Jenže problém je v tom, že originály jsou pečlivě schované v korunním sále za sedmi zámky. Naštěstí přinášíme tip na výstavu, kde si i tak můžete prohlédnout svatováclavskou korunu.
Spojení koruny a mincí
Svatováclavská koruna se perfektně hodí k expozici mincí. Je totiž zobrazena na většině z nich a zároveň je nositelem pojmenování naší národní měny. Pražská mincovnaproto přišla s nápadem, jak oživit klasickou výstavu mincí. Přeci přidáním velice povedené repliky svatováclavské koruny. Až se pokocháte výjimečnou krásou koruny, můžete si navíc zakoupit mince ČNB do své vlastní sbírky, protože jde o prodejní výstavu. Na výběr máte ze zlatých i stříbrných uměleckých ražeb s nejrůznějšími motivy.
Ruční výroba trvající devět měsíců
Možná si řeknete, že vyrobit repliku přeci není nic složitého, ale opak je pravdou. Mistr zlatník Jiří Urban strávil nad výrobou koruny dokonce devět měsíců. Bylo potřeba pečlivě spojit jednotlivé části s dodržením tradičních postupů. Kostra koruny je však vyrobena ze stříbra a ne ze zlata, jak je tomu u originálu. Oříškem bylo také vymyšlení úchytů pro napodobeniny drahých kamenů. Jednotlivé drahé kameny jsou napodobeny speciálním sklem vyladěným do posledních barevných detailů a s nápodobou typických kreseb i drobných nedokonalostí. Koruna by tak hrdě mohla sloužit i k novodobé korunovaci. O tom, jak se výsledek podařil, se přesvědčíte na výstavě v Obecním domě v galerii Pražské mincovny. Vstupné je zdarma a otevřeno je každý všední den od 10 do 19 hodin a v sobotu od 10 do 18 hodin.