Jak vybrat odsavač par pro velkou kuchyň

odsavac-par-franke-neptune-fne-605-xs-1100260652

Otázku, kterou by si měl položit každý novopečený majitel bytu či domu, je bezesporu také jak vybrat odsavač par, který bude co nejlépe odpovídat velikosti kuchyně, její vytíženosti a konstrukčním dispozicím.

A vzhledem k tomu, že většina populace řeší většinou nedostatek prostoru pro realizaci svých nápadů, na téma opačného charakteru vskutku nelze najít mnoho praktických rad a doporučení.

Z toho důvodu vznikl tento stručný návod, jak postupovat při výběru digestoře, pokud aktuálně řešíte problém s odvětráváním rozlehlejších prostor.

Vyzbrojeni těmito radami se můžete směle pustit do nákupu, aniž byste později své volby kvůli nedostatku předem nabytých informací litovali.

Jak vybrat odsavač par, když neřešíte nedostatek prostoru?

Zprvu je nutné podotknout, že odsavač par, ač to nemusí být na první pohled evidentní, je skutečně klíčovým prvkem každé kuchyně. Jeho absence totiž může snadno způsobit nežádoucí plesnivění zdí ve vaší domácnosti vlivem opakovaného působení vlhkosti.

Výběr toho správného odsávacího média pro velké prostory má svá jistá specifika. Obecně lze vybírat z několika druhů zařízení, jejichž dělení se mírně liší v závislosti na autorovi zdroje. Lze je rozdělit například následujícím způsobem:

· závěsné/podstavné

· komínové (a jejich nástěnné modifikace)

· ostrůvkové

· vestavné

· integrované do varné desky.

A čeho je nutné se držet v případě výběru digestoře pro velkou kuchyň? Především je potřeba respektovat konstrukční dispozice bytu či domu.

Klíčovým faktorem je bezesporu výkon spotřebiče, který definuje schopnost odtahu určitého množství vzduchu za jednotku času.

Výkon především

Jak bylo řečeno, výkon je, hlavně v případě rozlehlých kuchyní, stěžejním aspektem pro výběr adekvátního odsavače par.

Pro určení optimálního výkonu platí následující doporučení – vynásobíte-li desetinásobek výšky místnosti její podlahovou výměrou, měli byste získat údaj v podobě minimální hranice výkonu odsavače.

Tedy například, pokud vlastníte kuchyň o výšce 2,5 metru a rozloze 24 m2, potřebujete z místnosti odsát alespoň 600 m3 za hodinu.

Sledujte tedy tuto hodnotu uváděnou výrobcem a rozhodně nesahejte po výrobku, jehož výkon je nižší než toto doporučení.

Ve váš prospěch nyní navíc hraje fakt, že vyšla v platnost povinnost označování digestoří energetickými štítky. Na správnost těchto uváděných informací je tedy kladen mnohem větší důraz, tím pádem by měly být důvěryhodnější.

Odtah vs. recirkulace

Tento bod úzce souvisí s předešlým. Obecně totiž platí, že lze snadněji dosáhnout vyššího výkonu odsávání vzduchu při použití odtahu mimo prostory kuchyně, než za přítomnosti odsavače využívajícího technologii recirkulace vzduchu.

Co to v praxi znamená? Pokud to situace dovoluje, jednoznačně zvolte metodu odtahu skrze komín, šachtu či potrubí.

Nejenže je tato metoda efektivnější, ale navíc je její provoz zpravidla doprovázen méně výrazným akustickým doprovodem – nižší hlukovou hladinou.

Design podle vašich představ

Nejste-li během výběru odsavače par limitováni stavebními dispozicemi a nedostatkem prostoru, bez větších pochyb držíte v ruce cenné eso.

Vybírat můžete ze široké škály rozmanitých spotřebičů, které mimo obstojného výkonu nabízejí také luxusní design a zajímavě řešené konstrukční provedení.

Obecně však v případě větších kuchyní lépe zafungují výkonnější ostrůvkové a komínové digestoře nebo technologická novinka v podobě extra výkonných (a většinou také výrazně dražších) odsavačů integrovaných přímo ve varné desce.

Z uvedených řádků je patrné, že pokud jste pyšnými majiteli velké kuchyně, výběr digestoře ve vašem podání bude značně jednodušší, než v případě vlastníků malých domácností.

Z rozmanité nabídky je však potřeba vybírat výkonnější kusy, které budou schopny odsát velké množství vzduchu během krátkého časového úseku.

Je také na místě, pokud to prostory dovolují, volit metodu odvětrávání mimo prostory kuchyně.

Po tomto krátkém školení jste nyní zcela jistě schopni vybrat ten správný odsavač přesně do vaší kuchyně bez toho, abyste při nákupu šlápli vedle.

A jak jste na tom s kuchyňskými prostory vy? Byli jste nuceni řešit odvětrávání rozlehlé kuchyně? Nebo máte přesně opačný problém? Sdělte své zkušenosti ostatním v komentářích a usnadněte jim tak výběr správné digestoře.

Redakce

Add your Biographical Info and they will appear here.