Jak postupovat při koupi ojetého vozu

vyhybka

Máte pocit, že nastal čas na koupi nového ojetého vozu? Tak se na to pořádně připravte. Při výběru na vás totiž čeká hned několik nástrah.

Jaké auto chcete

Ze všeho nejdříve je důležité se rozhodnout, jaký typ auta potřebujete. Na chvíli se zamyslete a uvědomte si, proč vůz vlastně kupujete, jaké jsou vaše nároky, jak náročný jste řidič nebo řidička a samozřejmě váš rozpočet.

Pátrejte na internetu

Jakmile si ujasníte, jaký typ auta by se vám hodil, začněte vyhledávat na internetu nejen mezi autobazary, ale také na různých automagazínech a diskusních fórech. Zjistěte informace o daném vozidle, technické vlastnosti, přednosti nebo nejčastější závady. Podle těchto informací se pak můžete na dané vlastnosti zaměřit při prohlídce a zkušební jízdě.

Než začnete objíždět autobazary, vyhledejte si vaše auto na internetu. Dobré autobazary vám nabídnou seznam vozů, které prodávají, s popisem a fotografiemi a díky tomu si uděláte jasnou představu, aniž byste je museli osobně projíždět a dopředu si zjistíte stav a vlastnosti automobilu.

Stanovte si rozpočet

Při hledání zohledňujte váš rozpočet. Navíc je potřeba myslet na to, že kupujete ojetý vůz a i při sebelepším výběru může po čase dojít k nějaké závadě.

Proto ve vašem rozpočtu počítejte s rezervou na tyto opravy. Pokud jste si stanovili rozpočet na ojetý vůz například 200 tisíc, hledejte vůz v rozmezí 150 až 170 tisíc korun.

Osobní prohlídka

Bez osobní prohlídky vůz nekupujte. Díky prohlídce na vlastní oči můžete zjistit skutečný stav vozidla, který na fotografiích nemusí být na první pohled patrný.

Zaměřte se na karoserii a na lak auta. Pečlivě si vůz prohlédněte, jestli někde nejsou prohlubně, nebo jestli nemá lak jiné zabarvení. To by mohlo naznačovat, že se s autem bouralo.

Zaměřte se také na kola, jejich stáří poznáte podle čísla na bočnici, kdy první dvě číslice značí týden, další dvě rok. Nedoporučují se kola starší než 5 let.

Další ukazatel technického stavu vozidla jsou brzdy, které by neměly mít ostré hrany kotoučů a samozřejmě nesmí být zrezlé.

Nezapomeňte se podívat ani na tlumiče a pružiny.

Pokud potřebujete poradit, vezměte s sebou na prohlídku někoho, kdo tomu rozumí, případně při zkušební jízdě přibrzděte u autoservisu, kde vám stav auta zhodnotí zkušení technici.

Čísla a kódy

Na počet najetých kilometrů se nedá spolehnout. V Česku je více než v 50% případů přetočený tachometr, proto zkuste jiná čísla, která vám pomohou zjistit stáří vozu.

Hledejte například čísla na sklech, pokud jsou jiná, znamená to, že se skla měnila, možná i z důvodu, že se s vozem bouralo. Hledejte také výrobní čísla například na bezpečnostních pásech.

Tyto čísla porovnávejte s technickým průkazem. Pokud něco nesedí, dejte ruce pryč.

Auto si také můžete ověřit pomocí čísla motoru, podvozku nebo VIN kódu a prověřit je pomocí databáze Ministerstva Vnitra, zda toto auto není kradené.

Při koupi ojetého vozu číhá hned několik nástrah. Proto je dobré obrátit se na kvalitní autobazar, který veškerou prověrku udělá za vás. Máte tak jistotu, že vůz není kradený, nebo zatížený leasingem a podobně.

Zkušební jízda

Určitě nekupujte vůz bez zkušební jízdy. Nejlepší je startovat za studena, zahřátý motor může schovat drobné nedostatky.

Při zkušební jízdě pozorně poslouchejte zvuk motoru nebo různé klepání a podezřelé zvuky. Vnímejte, jak se vůz řídí, jak se pracuje s řadicí pákou, vyzkoušejte různé funkce (klimatizaci, světla, stěrače…).

Ideálně by měla zkušební jízda trvat alespoň 10-20 minut.

Redakce

Add your Biographical Info and they will appear here.