Jak koupit ojeté vozidlo bez rizika

vyhybka

Výběr ojetých automobilů je v České republice široký. Nespočet značek i modelů. Tento fakt ke koupi ojetiny přímo vybízí. Dalším faktorem jsou samozřejmě finance. Nový vůz má často několikanásobně vyšší cenu než ojetý. Koupě správné ojetiny vám tak může ušetřit velkou část peněz. Pokud se však rozhodnete dát přednost vozu z bazaru před novým automobilem, je důležité držet se několik základních pravidel.

Prověřte si autobazar předem

Solidní autobazar s tradicí a prověřenými vozy nemá co skrývat. Projděte si hodnocení na internetu, zeptejte se v okolí nebo na různých diskuzích. Pokud autobazar, do kterého míříte nepatří mezi ty seriózní, tak to zjistíte ještě před tím, než do něho poprvé vkročíte.

Nabídka vozů na internetu

Velikou výhodou je kompletní nabídka vozového parku na webových stránkách. V klidu domova si tak můžete určit několik vozů, srovnat jejich technické parametry. Po této domácí přípravě můžete vyrazit do autobazaru.

Stav důležitější než najeté kilometry

Pokud je o vůz kvalitně pečováno, bude v mnohem lepším technickém stavu, než vůz s třikrát menším nájezdem se kterým nebylo zacházeno správně. Pokud máte možnost, nebojte si přizvat zkušeného automechanika, který vám pomůže objektivně posoudit technický stav vozidla, najeté kilometry a další důležité parametry.

Nebojte se auto pořádně prohlédnout

Může nastat situace, kdy za vozem cestujete delší vzdálenost. Z toho důvodu si nemůžete přizvat automechanika a zároveň nemáte přehled, do jakého autoservisu v dané oblasti vozidlo vzít na kontrolní prohlídku. Poté zůstává vše na vás. Základní ukazatele je schopný rozpoznat každý z nás. Zkontrolujte, zda jsou sváry v motoru pravidelné, mezery mezi díly karoserie stejné a hloubka laku shodná po celé karoserii. Pokud bylo vozidlo bourané a je uváděno jako nebourané, mělo by to být podle těchto indicií rozpoznatelné.

Zkušební jízda musí být

Někteří prodejci nemají testovací jízdy příliš v oblibě. Spousta potencionálních zákazníků totiž plýtvá trpělivostí prodejců tím, že využívá testovací jízdy jen pro pocit svezení se v daném automobilu. Seriózní prodejce však rozpozná váš skutečný zájem o vůz a rád vám vůz svěří do rukou. Během samotné jízdy zkontrolujte stabilitu vozidla, jeho řízení i brzdy. Všímejte si všech detailů. Ty mohou často napovědět mnohé o stavu vozidla.

Neinvestujte všechny prostředky

Při pořizování ojetého automobilu je dobré počítat s finanční rezervou. Odborný prodejce vás nebude tlačit do koupě dražšího modelu s bohatší výbavou, který bude nad váš finanční limit. Ideální stav tak je, když si ponecháte alespoň menší částku na případné menší úpravy.

Čtěte podmínky a ptejte se

V případě, že přistoupíme k samotnému nákupu, přichází na řadu veškeré formality a podpis kupní smlouvy. Kvalitní autobazar vypracuje kupní smlouvu a předá vám její návrh. Ten pak v ideálním případě konzultujte s právníkem a na případné nejasnosti se nebojte tázat. Autobazar, který nemá co skrývat vám rád vysvětlí všechny vaše dotazy a zároveň za vás vyřeší veškeré další formality. Před nákupem si vůz rezervujte a zařiďte veškerá pojištění dopředu.

Redakce

Add your Biographical Info and they will appear here.