Co se děje v úpravnách vod?

tap-791172_1280

Zdá se to jako ta nejjednodušší věc na světě. Dostanete žízeň, vezmete si skleničku a napustíte si osvěžující vodu z kohoutku. Možná jste ale nikdy nepřemýšleli o tom, odkud se vlastně bere. Je skutečně vhodná k pití? Je čistá? A jak vlastně probíhá proces v úpravnách vod? Všechny tyto otázky se mohou v souvislosti na to velmi jednoduše vynořit. Pojďme se tedy podívat, jak to s kohoutkovou vodou doopravdy je.

Nejprve si řekněme, odkud přímo pochází. Kohoutkovou vodu získáváme z povrchových vodních zdrojů. Zůstaneme-li v českých končinách, znamená to rybníky, řeky či potoky… U přímořských států si k tomu můžeme doplnit i moře. Nicméně, ve všech případech to znamená podobný stav. Voda přijde do styku s nečistotami, bakteriemi a někdy dokonce i s toxickými látkami. V tomto „surovém“ stavu samozřejmě nemůže do potrubí. Je třeba, aby prošla procesem v úpravnách vod.

tatry-1645431_1280

Jak se tvoří „pitná voda“?

Aby voda splnila hygienické limity, musí projít celý procesem v úpravnách vod. Mimo to, že je průběh velmi složitý, jde také o zajímavou podívanou. Po tom, co je voda napuštěna do nádrže, je do ní přimíchán tzv. koagulant. Jedná se o chemickou látku, která zajistí sražení nečistot do těžších vloček. Poté voda teče dál do další nádrže. Tentokrát do usazovací. Zde těžké vločky klesají ke dnu a odebírají se ve formě kalu. Následně jsou na řadě už vodovodní filtry. A to především pískové. Ty vodu zbaví veškerých zbylých drobných mechanických nečistot.

A jak vypadá závěr procesu? Ve vodě se musí ještě upravit tvrdost a samozřejmě také pH. Což určuje její kyselost.

Celková kvalita vaší kohoutkové vody závisí také na potrubí v dané oblasti. Starší domy jsou tak logicky náchylnější na korozi. Jistě jste již všichni zažili, že se vám z kohoutku místo čerstvé vody linula nezdravě vypadající červený tekutina.

Alternativy

S pitnou vodou to zkrátka není vůbec jednoduché. Pokud ale chcete pít skutečně čistě přírodní vodu, máme pro vás řešení.

Velmi komplexní variantou je pití pramenité vody z barelů. Taková voda má od dobrého distributora garanci kvality, čistoty, čerstvosti a vysoké minerální hodnoty pro lidské tělo. Je také vždy šetrně stáčena.

Barely se nejčastěji dělají o objemu 18,9l. Znamená to tedy, že se stanou zdrojem vody na velmi dlouhou dobu. Mají ale i svůj ekologický aspekt. Jsou totiž vratné. Po patřičné dezinfekci se mohou znovu vrátit do oběhu.

Ať už se rozhodnete jakkoli, myslete vždy na své zdraví!

Redakce

Add your Biographical Info and they will appear here.