Zdá se to jako ta nejjednodušší věc na světě. Dostanete žízeň, vezmete si skleničku a napustíte si osvěžující vodu z kohoutku. Možná jste ale nikdy nepřemýšleli o tom, odkud se vlastně bere. Je skutečně vhodná k pití? Je čistá? A jak vlastně probíhá proces v úpravnách vod? Všechny tyto otázky se mohou v souvislosti na to velmi jednoduše vynořit. Pojďme se tedy podívat, jak to s kohoutkovou vodou doopravdy je.
Nejprve si řekněme, odkud přímo pochází. Kohoutkovou vodu získáváme z povrchových vodních zdrojů. Zůstaneme-li v českých končinách, znamená to rybníky, řeky či potoky… U přímořských států si k tomu můžeme doplnit i moře. Nicméně, ve všech případech to znamená podobný stav. Voda přijde do styku s nečistotami, bakteriemi a někdy dokonce i s toxickými látkami. V tomto „surovém“ stavu samozřejmě nemůže do potrubí. Je třeba, aby prošla procesem v úpravnách vod.
Jak se tvoří „pitná voda“?
Aby voda splnila hygienické limity, musí projít celý procesem v úpravnách vod. Mimo to, že je průběh velmi složitý, jde také o zajímavou podívanou. Po tom, co je voda napuštěna do nádrže, je do ní přimíchán tzv. koagulant. Jedná se o chemickou látku, která zajistí sražení nečistot do těžších vloček. Poté voda teče dál do další nádrže. Tentokrát do usazovací. Zde těžké vločky klesají ke dnu a odebírají se ve formě kalu. Následně jsou na řadě už vodovodní filtry. A to především pískové. Ty vodu zbaví veškerých zbylých drobných mechanických nečistot.
A jak vypadá závěr procesu? Ve vodě se musí ještě upravit tvrdost a samozřejmě také pH. Což určuje její kyselost.
Celková kvalita vaší kohoutkové vody závisí také na potrubí v dané oblasti. Starší domy jsou tak logicky náchylnější na korozi. Jistě jste již všichni zažili, že se vám z kohoutku místo čerstvé vody linula nezdravě vypadající červený tekutina.
Alternativy
S pitnou vodou to zkrátka není vůbec jednoduché. Pokud ale chcete pít skutečně čistě přírodní vodu, máme pro vás řešení.
Velmi komplexní variantou je pití pramenité vody z barelů. Taková voda má od dobrého distributora garanci kvality, čistoty, čerstvosti a vysoké minerální hodnoty pro lidské tělo. Je také vždy šetrně stáčena.
Barely se nejčastěji dělají o objemu 18,9l. Znamená to tedy, že se stanou zdrojem vody na velmi dlouhou dobu. Mají ale i svůj ekologický aspekt. Jsou totiž vratné. Po patřičné dezinfekci se mohou znovu vrátit do oběhu.
Ať už se rozhodnete jakkoli, myslete vždy na své zdraví!