Technika přináší více stresu do evropských domácností

Snímek obrazovky 2017-04-19 v 15.04.50

Dvě třetiny obyvatel ale také pociťují zlepšení komfortu a úspor energií.

Pro jednu třetinu obyvatel v osmi evropských zemích je život díky technice v domácnosti více stresující a složitější. K tomuto výsledku dospěla reprezentativní anketa společnosti E.ON.

Obzvláště kriticky se k pronikání techniky do domácnosti staví Maďaři a Britové. Téměř polovina zde dotázaných, přesně vždy 46 procent, uvádí, že se tím jejich život stal složitějším. Více než polovina Maďarů (52 procent) proto má dnes dokonce více stresu v životě než ještě před deseti lety. Výrazně více stresující se stal také život Čechů, 51 procent z nich má tento názor.

Vyšší nasazení techniky v evropských domácnostech má ale i své pozitivní stránky. Celkem si dobré dvě třetiny dotázaných myslí, že technika jim přináší více komfortu a pomáhá při šetření energiemi. Na špici podporovatelů jsou Italové, z nichž 87 procent vidí v nárůstu techniky usnadnění pro svůj život. Podobně pozitivně naladěni jsou také lidé v Turecku (84 procent) a v Rumunsku (81 procent).

V Německu říká 72 procent dotázaných, že technika v domácnosti jim usnadňuje život. Přibližně jedna třetina si ale také myslí, že do života přináší více stresu. Pouze 64 procent Němců má dojem, že technika pomáhá při šetření energií. Tím je Německo na předposledním místě, následováno Švédskem. Zde jen 46 procent věří tomu, že technika v posledních deseti letech přispěla u úsporám energie.

Tyto výsledky jsou součástí studie „Bydlení v Evropě“. Společnosti E.ON a Kantar EMNID se k tomuto tématu v prosinci 2016 dotazovaly přibližně 8000 lidí v Německu, Velké Británii, Itálii, Česku, Rumunsku, Švédsku, v Turecku a v Maďarsku.

Redakce

Add your Biographical Info and they will appear here.