Jak neusnout za volantem při cestě na dovolenou

mobile-home-2260094_1920

Ze střední Evropy se dá docela dobře autem dojet na mnohá místa vhodná ke strávení dovolené. Letecká doprava by samozřejmě byla pohodlnější, obzvlášť pro řidiče, nicméně pokud jde o peníze, cesta automobilem bývá levnější. A také vám poskytuje svobodu, v místě pobytu pak lze kamkoliv zajet bez závislosti na místní hromadné dopravě.

Jestli vás letos také čeká cesta dlouhá třeba přes tisíc kilometrů, pečlivě se na ni připravte. Nezkušení řidiči by se takových dlouhých výletů měli zcela vyvarovat, ti zkušenější se musí mít na pozoru. Udržet celou dobu 100% pozornost a neusnout není snadné. Nejlepší je, když jsou v autě aspoň dva řidiči, kteří se během cesty mohou vystřídat. Pokud takovou možnost nemáte, zkuste si pomoct následujícími triky.

Den před cestou se pořádně vyspěte

Jste-li schopní usnout ve dne, zdřímněte si chvilku před odjezdem. Není-li to ve vašich silách, jděte aspoň den před odjezdem spát brzy večer. Do auta byste měli sedat odpočatí.

Nadopujte se kofeinem

Dejte si kávu, nebo si pořiďte speciální doplněk stravy s obsahem kofeinu, který vám pomůže udržet koncentraci. Může jím být například KOFEX s obsahem extraktu z guarany. Lze si vzít až pět tablet denně, abyste oddálili únavu a zvýšili soustředění.

Až na vás půjde spánek, začněte jíst

Nachystejte si na cestu do krabičky něco, co budete moct žvýkat, až se vám bude chtít spát. Dobré je například nakrájet si mrkev na kolečka, její chroupání vás trochu probere.

Když to dál nepůjde, zastavte

Budete-li se cítit příliš unavení, nehrajte si na hrdinu a zastavte. Mikrospánek trvá obvykle tři až patnáct sekund a s trochou štěstí jej na sobě můžete zpozorovat včas. Jestliže cítíte zpomalené reakce, nebo jste zaznamenali leknutí při vjezdu ze tmy do osvíceného prostoru, zastavte. Nikdo se na vás nemůže zlobit, že zdržujete. Jde o lidské životy.

Redakce

Add your Biographical Info and they will appear here.