Co si sbalit na cesty? Rady a tipy

co si sbalit

Taky vás už jen při pomyšlení na balení na nastávající dovolenou zachvacuje cestovní horečka? Pojďte si s námi projít pár tipů a triků, jak jí předejít a sbalit se bez větších problémů.

Pamatujte na cílovou destinaci

Vždycky promyslete, kde všude se budete na cestách pohybovat. Jestliže jedete do míst, kde budete jak ve městě, tak na horách, dejte pozor na to, že se zde může teplota a počasí velmi různit. Zatímco po městě budete běhat jen v tričku, na horách může být pořádná zima. Sbalte si tedy v tomto případě s sebou kromě několika triček a sandálek i pevnou obuv, dlouhé kalhoty, svetr/mikinu a bundu. Pokud se chystáte k moři nezapomeňte dvoje plavky (je dobré mít dva druhy plavek, pokud se třeba na slunci spálíte a chcete dané oblasti zakrýt jiným typem plavek a taky se pojistit pro případ, že slaná voda vašemu koupacímu outfitu nesedne a povolí), opalovací krém, sluneční brýle, velký ručník na pláž a velkou lahev s vodou (tip – pokud si dáte studenou vodu do termosky, zůstane ledová i ve 40 stupních).

To nejdůležitější, na co nikdy nezapomenout jsou samozřejmě peníze (místní měna), cestovní pojištění a další doklady (pas, občanský průkaz, rezervace výletů), letenky a mobilní telefon s nabíječkou. Peníze je vhodné mít uschovány na více místech, pokud by se stalo, že vím jedno zavazadlo (či peněženku) odcizí nebo ztratí na letišti.

Napište si seznam

Ještě, než začnete balit, je dobré napsat si seznam toho, co rozhodně nechcete zapomenout a věci s při balení odškrtávat. Může to znít banálně, ale kolikrát jste si už zapomněli zubní kartáček a museli kupovat nový? Jistě, není to žádná tragédie, ale takovou nabíječku na mobil nebo oblíbenou knihu zapomenout nechcete.

Kufr nebo batoh?

Mnoho cestovatelů váhá, zda si věci sbalit do kufru nebo do batohu. Do kufru se sice věci dobře skládají a tolik se nemačkají, nevýhodou však je, že pokud plánujete větší přesuny, kufr se stává nepraktickým. Je proto důležité zvážit, jak moc se budete muset někam přesouvat pěšky. Pokud toho nachodíte hodně, je lepší vzít si batoh. Pokud se přesouváte jen z letadla do taxíku, klidně vezměte kufr.

Nutnosti, které potřebujete všude

Oblečení: trička, tenká nepromokavá bunda, mikina, něco, v čem budete spát, spodní prádlo a ponožky, klobouk či čepice (proti slunci či zimě), pevné boty, k moři žabky

Hygiena: zubní kartáček a pasta, kapesníčky, intimní ubrousky, antibakteriální gel na ruce, ručník, deodorant, mýdlo, hřeben, holení, krémy, balzám na rty, ženské hygienické potřeby

Lékárnička: náplasti, něco proti bolesti, léky a tvrdý alkohol na žaludeční obtíže, obvaz, dezinfekce

Další nezbytnosti: mobil a nabíječka, zásuvkový adaptér, kniha nebo čtečka, mapa, průvodce, pero, křížovky, foťák, sluchátka, cestovní pojištění, sluneční brýle, power banka, něco dobrého na zub

Redakce

Add your Biographical Info and they will appear here.