Bílé, žluté, nebo růžové zlato?

klenota_prsteny

Dnešní klenotníci mají přístup k ohromující paletě drahých kovů různých barev. Obzvlášť u zlata je výběr až moc velký. Zákazníci často nevědí, zda zvolit žluté, růžové nebo bílé. Jaký je mezi nimi vůbec rozdíl?

Žluté zlato

Žluté zlato je taková klasika. Stejně jako u jiných zlatých barev, čím více má žluté zlato karátů, tím více obsahuje skutečného zlata. Pro snubní a zásnubní prsteny, zlaté náušnice, řetízky a jiné šperky se většinou používá 14K nebo 18K.

Žlutá barva vypadá krásně na každém, ale obzvlášť dobře se vyjímá, když kontrastuje s tmavší pletí. Růžové nebo bílé zlato jsou lepší volbou pro lidi se světlou pletí. Dále je třeba mít na mysli, že žluté zlato (obzvlášť pokud má hodně karátů) se snadno poškrábe a je třeba ho pravidelně čistit a leštit. Je to však historicky nejoblíbenější kov a práce s ním je pro klenotníky nejjednodušší. Tím pádem je dobré také pro prstýnky, o kterých víte, že budete v budoucnu měnit jejich velikost.

Bílé zlato

Hlavní rozdíl je v tom, že bílé zlato je slitinou zlata a bílého kovu (palladium, mangan, nikl). Oproti žlutému je odolnější a méně náchylné k poškrábání a promáčknutí. Údržbu však vyžaduje také, pokud ho chcete udržet lesklé.

Má i své nevýhody. Některé typy bílého zlata obsahují nikl, který vyvolává u lidí s citlivou pokožkou alergické reakce. Nejlépe vypadá na světlejších odstínech kůže.

Růžové zlato

Růžové zlato je slitinou zlata a mědi. Původně bylo označováno jako „ruské zlato“, protože na přelomu 19. století bylo hodně populární v Rusku. Dnes už se s tímto názvem prakticky nesetkáte.

Z růžového zlata se vyrábí zejména prsteny, lidem tato barva připadá romantická. Velkou výhodou růžové varianty je vysoká odolnost. Vydrží nejdéle ze všech tří, protože měď dodává celkové slitině sílu. Na druhou stranu může rovněž vyvolat alergické reakce. Lépe vypadá opět na světlejší pleti.

Nedokážete si to představit?

Bílé a růžové zlato většinou patří do standardního sortimentu každého dobrého klenotnictví. Záleží však na tom, co sháníte. Například u náušnic bude největší výběr ve žlutém zlatě. Když se podíváme na náušnice KLENOTA, což je největší internetové klenotnictví, mají tam pouze jedny náušnice z růžového zlata a jedny z bílého. Zato prstýnky se v těchto barvách vyrábí běžně. KLENOTA má hodně velký výběr, růžové zlato vypadá opravdu perfektně v kombinaci s brilianty nebo morganity.

Redakce

Add your Biographical Info and they will appear here.