Topit uhlím se stále vyplatí

BALENÉ UHLÍ, STARTOVACÍ MIX PALETA (10XOŘ2, 10XOŘ1, 10XREKORD2), 750 KG, zdroj: Optimotop.cz

BALENÉ UHLÍ, STARTOVACÍ MIX PALETA (10XOŘ2, 10XOŘ1, 10XREKORD2), 750 KG, zdroj: Optimtop.cz

Uhlí stále patří k nejvyužívanějším energetickým surovinám. Většinu roční spotřeby mají na svědomí elektrárny, kde se používá jako palivo, na zbytku se podílí i domácnosti. Topíte také uhlím?

Uhlí je stabilním zdrojem energie. Že by ho byl náhle nedostatek, se pravděpodobně nestane, protože při současné spotřebě by zásoby, o nichž se ví, vydržely asi na 300 let. A to je ještě hodně dlouhá doba.

Mezi hnědým a černým uhlím je rozdíl

Uhlí je obecně využívaným palivem, nicméně rozděluje se na několik druhů. Základní dělení je na hnědé a černé palivové uhlí. To hnědé je levnější, nicméně černé je daleko výhřevnější, spotřebujete jej méně. Díky tomu nepotřebujete tolik skladovacího prostoru, jako kdybyste si pořizovali hnědé topivo.

Nevýhoda spočívá v tom, že hnědé uhlí je největším znečišťovatelem ovzduší, černé je k němu ohleduplnější, i když existují ekologičtější paliva. Dalším mínusem může být fakt, že po topení uhlím zbývá popel, jejž musíte vynášet.

Neorientujte se jen podle ceny

Každopádně si zapamatujte, že levnější uhlí bývá obvykle méně výhřevné, takže jej musíte nakoupit větší množství. Ve finále možná utratíte ještě daleko více a především se nadřete se skládáním uhlí, pokud si jej tedy nekoupíte pytlované.

Hitem je pytlované uhlí na paletách

Pracné skládání uhlí lopatou už je minulostí, dnes se toto topivo prodává i pytlované. Prodej uhlí v pytli nabízí také firma Optimtop.cz, která konkurenci válcuje dopravou zdarma po celé ČR již od jedné palety. Uhlí prodávají v pytlích po 25 kg, pytle jsou naskládané na paletách o hmotnosti 750 kg nebo 800 kg. Manipulace s nimi je daleko snazší a hlavně nebudete mít doma nepořádek. Navíc získáte jasný přehled o tom, kolik uhlí vám doma ještě zbývá.

Zhodnoťte tedy, kolik topiva vám doma po zimě zbylo, a zásobte se na další rok, dokud je pěkné počasí. Rozmyslete si, kam paletu položíte, zavolejte a vyzkoušejte moderní balené uhlí.

Redakce

Add your Biographical Info and they will appear here.