Oblaka

clouds-2329680_1920

Do ladně se pohybujících oblak se můžeme velmi snadno zakoukat. Pro člověka to je poutavá podívaná už od pradávna. Poznat ale, co jsou mraky vlastně zač a jak vypadají ze shora, jsme měli šanci až teprve nedávno s vývojem meteorologie, letectví a kosmonautiky. První pokusy o třídění i pojmenovávání mraků přišly již v 19. století. Tedy dávno před existencí zmíněných moderních oborů.

Co tedy takový mrak skutečně je? Podle definice se jedná o viditelnou soustavu malých částic vody nebo ledu v atmosféře. Za jejich vznik může vlhkost vzduchu. Pokud zkondenzuje na kapky nebo ledové krystalky vytvoří se krásný bílý obláček. Pravdou tedy není častý názor, že mrak se skládá z vodní páry.

Mraky mají pro naši planetu velký význam. Jejich prostřednictvím se totiž voda vrací zpět na zemský povrch v podobě deště či sněhu. To je ovšem možné pouze z níže položených mraků. Ze středně a výše položených oblak se srážky vypaří ještě před dopadem. Oblaka díky své typicky bílé barvě také značně odráží dopadající sluneční světlo zpět do vesmíru. To znamená, že povrh planety ukrytý pod mraky je méně zahříván.

Třídění mraků

Kvůli určování počasí se první klasifikace mraků podle barvy a tvaru objevila už ve starověké Mezopotámii. Nicméně, po pokusech o třídění mraků, které probíhalo po celé 19. století, se v roce 1896 konečně ujala tzv. Moderní soustava mraků. Vytvořili jí Švéd Hugo Hildebrand Hildebrandsson a Angličan R. Abercromby.

Současné třídění se nejvíce zaměřuje na výšku a tvar. Celkově však rozlišujeme 10 druhů, 14 tvarů, 9 odrůd a 9 zvláštností.

Podle výšky

Mraky řadíme na vysoké (5 – 13km), střední (2-8km) a nízké (0-2km). Minimální výška není omezená, neboť mrak se může prakticky nacházet i těsně u povrchu ve formě mlhy.

Podle tvaru

Tvary jsou založeny na Mezinárodním atlase oblaků, který se neustále aktualizuje (poslední vydání je z roku 1987). Současně existuje 10 druhů s velmi zajímavými a povědomými názvy. Říká vám něco Nimbostratus nebo Statocumulus?

A co vy? Viděli jste například nad Prahou nebo kdekoliv po ČR zajímavě tvarovaný mrak?

Redakce

Add your Biographical Info and they will appear here.