Lidé půjčují lidem stále více! Měly by být banky a nebankovní společnosti na pozoru?

wallet-637042_1280

Dostat se do finančních potíží je jednodušší, než by si člověk přál. Stačí, abyste si jeden měsíc neuhlídali své výdaje, nebo aby vás zastihly nečekané náklady, a dostanete se do mínusu. Naštěstí existuje několik možností, jak se z tohoto maléru dostat ven, a jednou z nich jsou půjčky. 

Dnes už neplatí, že si můžete půjčit peníze jenom v bance. Na trhu působí celá řada společností, které poskytují nebankovní půjčky bez registru a další zajímavé produkty. Stále větší oblibu si například získává půjčování peněz od lidí. Nicméně všechno má své výhody a nevýhody a tento typ úvěrů není žádnou výjimkou. Pokud se rozhodnete, že si nějaký úvěr sjednáte, nejprve si veškeré možnosti pořádně promyslete.

Jak funguje půjčování od lidí?

Na internetu existuje mnoho společností, které zprostředkovávají půjčování peněz od lidí lidem. Stejně jako například u půjčky do výplaty, i zde probíhá vše online. Na internetu si vyberete firmu, vyplníte požadované údaje a pošlete žádost o půjčku. I tyto společnosti po vás pochopitelně budou chtít, abyste doložili, jaké máte pravidelné měsíční příjmy – je totiž v zájmu všech, aby splacení půjčky proběhlo bez jakýchkoliv problémů. 

Pokud vám společnost vaši žádost o půjčku schválí, zveřejní ji na svých webových stránkách, kde ji vidí lidé (investoři), kteří jsou ochotni vám požadované finance půjčit. Pokud je vám nepříjemné, že investoři uvidí, že si půjčujete peníze právě vy, tak můžete obavy odhodit stranou. Vaše jméno vidí pouze firma, která vám půjčku zprostředkovává, jinak jste v úplné anonymitě.

Proč je výhodné půjčování peněz od lidí?

Velkou výhodou je, že peníze od lidí získají i žadatelé, které banka z nějakého důvodu odmítla. Banky mají mnoho kritérií, které musí každý žadatel o úvěr splňovat, a pokud některý požadavek nesplňuje, banka mu žádost neschválí. Takové podmínky u půjček od lidí nejsou a navíc je u této půjčky oproti bankovnímu úvěru mnohem nižší úrok. Velkou výhodou také je, že těchto produktů nemusíte využívat jen, když si potřebujete půjčit. Jestliže máte dostatek volných financí, můžete tímto způsobem půjčky poskytovat, a tak chytře investovat.

Má půjčování od lidí vůbec nějaké nevýhody?

Jak už jsme zmínili, vše má své kladné a záporné stránky, a stejně tak je tomu i u půjčování peněz od lidí. Někomu by například nemuselo vyhovovat, že veškerá komunikace probíhá pouze přes internet. Není zde možnost zajít si na pobočku a tam vše vyřídit, jako je tomu u bankovních a nebankovních úvěrů. 

Další nevýhodou je, že některé společnosti, které tyto půjčky zprostředkovávají, po vás mohou chtít, abyste jim sdělili, na co požadované peníze potřebujete. Tomu se u klasických nebankovních půjček vyhnete. Vyřízení půjčky také trvá mnohem déle než u běžných úvěrů, takže pokud potřebujete získat peníze co nejrychleji, bude pro vás lepší, abyste si o finance zažádali jinde.

Pokud se rozhodnete, že budete tímto způsobem investovat, tak i pro vás, jakožto investora, existují rizika. Může se stát, že dlužník nebude svůj dluh splácet a bude nutné po něm peníze vymáhat. Bohužel se vám tímto způsobem nemusí podařit získat zpět celou pohledávku a vy tak přijdete o část svých peněz. Druhým rizikem je, že může zkrachovat společnost, která tento typ půjček zprostředkovává.

Redakce

Add your Biographical Info and they will appear here.